בין בחירות לחירות

חירות היא נקודה שבלב, שנמצאת בתוכנו. נקודה קטנה שלחופש נועדה. בכל אחד מתעוררת פעם בחיים או כמה פעמים בחיים. "נקודה שבלב". לפעמים אתה חושב, שזה סתם ריק לך. לפעמים שסתם רע לך. לפעמים מכל מיני סיבות, כאילו גשמיות, או אפילו משפחתיות. אתה חושב שהכול יעבור, ירגע ואז יהיה בסדר. ולא מבין…שזו התעוררותה של הנקודה שבלב, קצה החוט לגילוי החופש האהבה.

החירות תמיד כוננה את העולם, היום נראה שהמשבר של הליברליזם הוא עובדה מוכרת, לכל רוחב הקשת הפוליטית. אירופה ואמריקה, חצויות ושסועות, מצויות בעיצומה של מרידה עממית נגד האליטות הליברליות, שמשרתות רק את עצמן ואינן מסוגלות, או אינן מעוניינות, לפתור את בעיותיו של העם. הימין מאשים את השמאל, והשמאל את הימין, והכל טובעים באוקיינוס האשמות, הביקורת והשנאה האין סופי. לאחרונה דווקא קראתי מאמר מעניין של ערן שיוביץ בנושא.

אם סברנו, שכלכלה סוציאליסטית היא האמצעי להשגת התפתחות אישית חופשית, גילינו שאותה החירות, מחזקת ומכתירה את המוכשרים והאכזרים, כנגד מי שיכולתם פחותה, ומזלם לא שפר עליהם כל כך. במאה ה-20 היו בעולמנו כמה וכמה מנהיגים גדולים ודגולים, מצביאים בולטים ומשפיעים וכמה שפחות.

מה שאנו מכנים ליברליזם, בעצם משמש כאידיאולוגיה, המאפשרת למעמד שליט עשיר, חזק ומרושת להעניק לעצמו לגיטימציה. מה קורה איתנו, איפה מסתתרת החירות שלנו, מי המנהיג הגדול והדגול שידאג לחברה שלנו !? בעולם עגול אינטגרלי מתקדם, צריך הנהגה, שמבינה שצריך לשנות כיוון. מהפרט לכלל. נבחרים שיביאו לשיתוף פעולה בין כל שכבות האוכלוסיה, שמבינים את הגרף של הטבע שדורש התקרבות משנה לשנה.מנהיגים שכבר הבינו שלא יועילו כספים וחוקים, וצריך לחבר ולאחד את כל הקצוות המרוחקים.

כל הנהגה, וכל מנהיג שיתאימו הליכותיהם, מידותיהם וערכיהם לטבע הכללי, לא זה של האדם הפרטי, יובילו אותנו לחופש האמיתי. אם נגלה את החוק הכללי הזה, לא תהיה לנו שום בעיה. נדע בדיוק איך להסתדר בחיים, איך להצליח בגדול. המציאות כולה מונהגת על ידי חוק אחד כולל, שנקרא חוק הטבע, או החוק העליון. זהו חוק האהבה הכללית, ההרמוניה והטוב. 

כמו שחשוב וחיוני ללמוד את חוקי הפיזיקה, הכימיה והביולוגיה כדי להתקיים בצורה נורמלית, כך חשוב וחיוני להכיר את החוק הכולל של הבריאה, ולחיות בהתאמה אליו. אם נעשה כך, יחסכו מאיתנו סבל, מלחמות ואסונות טבע, ונגיע  למצב של איזון והרמוניה.