מפחד לחרדה

אנשים העוסקים בספורט אקסטרים יודעים ומודעים היטב לסכנה הגלומה בחוויה שהם מעבירים את עצמם בכל פעם שהם גולשים במדרונות, קופצים ממטוסים או כל פעולה שנראית לאנשים "נורמליים" מטורפת ובלתי הגיונית לחלוטין. הסכנה מלווה בהרגשת פחד שמעורר אותם ומחדד את החושים שלהם וכך מתאפשר להם ליהנות מעצם הריגוש המתובל בסכנה הגלומה במעשה. לפחד יש גם פנים אחרות. הפחד הוא העצם מנגנון בטיחות המונע מאיתנו לסכן את עצמנו. פחד מאש, פחד ממקומות גבוהים, פחד מחיות מסוכנות ואפילו פחד מתאונה הגורם לנו לנהוג בזהירות.

חרדה אינה פחד למרות שפחד הוא אחד המרכיבים המוכלים בקוקטייל של התופעות המרכיב את החרדה. המשתנה העיקרי בין חרדה לפחד הוא שחרדה אינה דבר רציונלי. חרדה הרבה פעמים פורצת ללא סיבה ברורה. אדם עלול לחוות התקף חרדה ברגע בלתי צפוי ומבלי שיקרה לו משהו באותו רגע. מדובר לעיתים על חרדה המופיעה כתוצאה מאירוע קשה שאדם עבר בעבר, לדוגמא תאונת דרכים, או הלם קרב ורק אחרי זמן מה הם מתחילים להרגיש תופעה הנקראת פוסט טראומה המלוות בחרדות. התופעות הנובעות מחרדה יכולות להיות גם פיזיולוגיות. דפיקות לב מואצות, הזעה מוגברת ואפילו כאב חזק בבית החזה. התופעות האלו מופיעות כאמור גם אם האדם בריא לחלוטין מבחינה פיזיולוגית. 

חוכמת הקבלה מלמדת אותנו שיש במציאות שני מרכיבים – אור וכלי שנקרא רצון. האור משפיע על הכלי אם במודע ואם לא במודע והתגובה של הכלי לאור גם היא נעשית לא בהכרח במודע. המקובלים מסבירים לנו "הביטחון הוא הלבוש של האור" כלומר אדם מרגיש ביטחון כאשר הרצון והאור נמצאים בהרמוניה. לעומת זאת כאשר האור מסתלק האדם מרגיש שאין לו בסיס להיאחז בו ואז מופיעה תופעת החרדה.