על כל פשעים תכסה אהבה

יש ילדים שמגיל קטן יודעים מה הם רוצים להיות או לפחות יודעים מה הם הכי רוצים. יש כאלה שרוצים להיות מדענים וכאלה מפורסמים. לכל אחד יש חלום, נכון? לי היו כל מני חלומות ורעיונות אבל רצון, היה לי רק אחד. לא רציתי שום דבר חוץ מלאהוב. פעם בתור בדיחה עשינו כאילו היפנוזה, דמיון מודרך ולכל אחד יצא מין סיפור מעניין ושונה והדבר היחיד שעלה ב"מסע" שלי היה המשפט – אני רוצה שיאהבו אותי. האמת, זו בקשה לגמרי טבעית. אבל זו היתה האמת שלי. לא משנה מה חלמתי או רציתי לעשות בחיים השאיפה שלי בפנים תמיד היתה לאהוב. 

שמש אהבה
השמש מכסה את העולם

העולם בחוץ היה מעניין אבל הסתכלתי עליו כמדענית, כסופרת מבחוץ ולא כמשתתפת פעילה כי החיים בשבילי היו רק בחיק משפחתי וזה כל מה שהייתי צריכה. 

החיים הם דבר מאוד מוזר. הם לא נותנים להישאר אותו הדבר, וגם לא נותנים להתחבא. וככל שתאחז במשהו ככה יותר חזק יקחו לך אותו או שזה רק אצלי? אחד, אחד נשברו כל הכלים. התנתקתי מההורים, עזבתי את הבית והכי כואב היה שאיבדתי בת משפחה יקרה שמבחינתי היא האמא-נשמה שלי, אבל לפני שהיא נפטרה עברנו הרבה מאוד דברים קשים ביחד. הגענו למחוזות ממש לא נעימים בינינו ובאיזשהו שלב אני זוכרת שיצאה ממני זעקה- זה לאהוב? אי אפשר לאהוב מבלי לשנוא? אין ביקום  הזה חסדים? כל היצורים החיים הם בהישרדות? רוע? שנאה? 

כשהיא נפטרה הבנתי שבחיים שלי לא ידעתי מהו כאב בכלל. שרק עכשיו אני מבינה מה זה בור שחור נצחי בתוך הלב. פעור ושורף. כן. אפשר לאהוב ולשנוא באותו זמן, איכשהו הכל שזור זה בזה. אחרי שנפטרה קרה דבר בלתי יאמן מבחינתי, חידשתי את הקשר עם המשפחה, עם האנשים שפעם היו הכי קרובים אליי והיחידים שהיו יכולים לעשות לי רע. אחרי כל מה שעברתי , הבנתי שכשמישהו הולך מאיתנו, לא נראה אותו שוב אי פעם. אי פעם ולכן לא משנה כמה כועסים על העבר או לכאורה לא מסתדרים, צריך לעשות מאמץ. צריך להתפשר. כי יום אחד האנשים האלו לא יהיו איתך יותר ויהיה לך מספיק זמן להיות לגמרי לבדך בעולם. 

אני חושבת שזהו לקח חשוב לכל אדם. אף אחד לא ישתנה, גם אני לא וזה בסדר. אולי אנשים לא אוהבים אותנו כמו שאנחנו רוצים אבל הם אוהבים אותנו כמו שהם יכולים וזה המון. מה שהבנתי הוא שצריך להניח לעבר ולהתחשבנויות – כולנו אשמים – ולהתקרב כבני אדם קודם כל ולא כפרנציפים או במשחקי כבוד. אתם יודעים, כמו במשפחה. "אהבה מכסה על כל הפשעים". זה הפתרון היחיד לאגואיסטים גדולים כמונו. נכון למשפחה שלי, נכון לכם לך ונכון לכל האנושות.