מה ההבדל בין קופות גמל לקופות גמל להשקעה?

עולם השקעות הפיננסי הוא אחד הרחבים והמגוונים שיש לנו מזה שנים רבות, וכיום נוכל לבחור מסלולי השקעות שונים כמו בחירת מניות, קרנות גמל, קרנות נדלן ולא מעט כלים פיננסים אחרים ושונים אשר יעזרו לנו הן בחיסכון הכסף שלנו ועד להכנסה פסיבית נמוכה או גבוה. אך אחד מהכלים הפיננסים אשר חלים כמעט על כולנו בין אם נהיה עצמאים או שכירים, יהיו קופות הגמל שרובנו הגדול מושקע בהן. אבל יחד עם זאת רבים נוטים להתבלבל בין הכלים הפיננסים כמו קופת גמל וקופת גמל להשקעה, ולמרות השמות שכל כך דומים שני המוצרים שונים לחלוטין.

קופת גמל

במדינת ישראל קיים חוק המחייב מעסיקים וגם עצמאים להפריש תשלומי פנסיה חודשים, יחד עם זאת קופות הגמל אמורות גם כן לשמש לא רק לשם צבירת חיסכון פנסיוני אלא גם על מנת לייצר תחליף עבור מכשירים פיננסים דומים כמו ביטוח מנהלים. הפקדה עבור קופת הגמל ניתנת יחד עם הטבות מיסוי שונות, ועם הגעה אל גיל הפנסיה תצטרכו להעביר את הכסף שאותו חסכתם אל קרן הפנסיה ואת הכסף תוכלו לקבל כקצבה. קופות גמל מושקעות במגוון תחומים, החל מאגרות מט"ח ומניות, אך במידה ותרצו לפדות את הכספים לפני המועד הרצוי תהיו מחויבים במס של 35 אחוזים. חשוב רק לזכור כי בהעברה של קרנות הגמל לקרן פנסיה, אין ניקוי מס ובעל ההשקעה פטור מכך.

קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה נעשית ברוב המקרים על ידי פנייה עצמאית של החוסך והיא אינה נעשית על ידי מקום העבודה, כך שאם ברצונכם להשקיע בקרנות אלו תצטרכו לבצע השוואה ובדיקה בעצמכם וגם את הוראת הקבע. השקעה בקופות גמל להשקעה לא כוללת הטבות מס בזמן ההפקדה, אך תוכלו למשוך את הכסף שהפקדתם בכל זמן נתון וללא קנסות ותשלומי מס שונים. יחד עם זאת תוכלו להעביר את הכספים שחסכתם אל קרן הפנסיה ולקבל את הכסף גם בקצבה חודשית.

סיכום

חשוב שתכירו בעצמם את מטרת החיסכון, גם על מנת להמנע מתשלומי מס מיותרים וגם על מנת למקסם את הרווחים ולהשקיע בהתאם. לכן השתדלו לוודא תא התנאים לקופות הגמל ואת תשלום דמי הניהול. מכיוון שניהול נכון של קופות גמל וקופות גמל להשקעה, יעזור לכם לחסוך לא מעט כסף וגם להשתמש בו בצורה שתועיל לכם או לילדכם גם בעתיד.