להרוס כדי לבנות מחדש

קראתי כתבה על אגף השיקום המתריעה כי יש צורך להרוס את המבנה הקיים משום שהוא כל כך רקוב ובנוי בתפיסות שגויות ומשפילות שאין אפשרות לתקנו, רק הרס מהיסוד יאפשר לבנות אותו מחדש כגוף הנאמן למטרות שלשמן הוקם. מיד חלפה במוחי מחשבה שגם את כל רשתות התקשורת יש להרוס מהיסוד, כי גם הן חוטאות למטרה. נראה שרשתות התקשורת השונות כל כך התרחקו מהמטרה שכבר אי אפשר לתקנן, שיש להרוס אותן לגמרי, להעביר סדרת לימוד לכל העוסקים בתקשורת, ללמדם מהי תקשורת הנאמנה לתפקידה, איך באמצעות התקשורת על סוגיה השונים יוצרים קשר טוב בין כולם, איך מנהלים מערכת תקשורת נאמנה לעם ומביאה חומרים אותנטיים ואמיתיים, איך נמנעים משיקולים זרים שגורמים להטיית האמת, איך יוצרים סדר יום תקשורתי ציבורי שהוא לטובת קהל הצרכנים ולא לטובת איש זה או אחר או לטובת גוף מסחרי זה או אחר או לטובת פוליטיקאי זה או אחר, איך יוצרים תקשורת אמיתית שהיא לא מטעם…

המערכת שקוראת לעצמה מערכת תקשורת יוצרת היום פילוג ושנאה במקום לעורר לתקשורת חמה ואמיתית בין בני אדם, בין פלגים שונים. מעמיקה את השבר בשלם. לתקשורת יש חלק גדול בשבר אלינו הגענו, לפלגנות ולאיבה הגדולה בעם שלנו. המרדף אחרי כחול, אחרי סנסציוני, אחרי אייטמים המראים רוע וזוועות, ומנגד ההתרחקות מלהציג את היפה והטוב שבחברה שלנו יוצרים עיוות של המציאות והצגת מצג שווא של מציאות שכל כולה כיעור וגועל והפיכת המציאות הזו לנורמה.

לא פלא שנוצר בציבור הרחב חוסר אמון שמוביל לגישה חשדנית ולבירורים משפילים בכל מערכות התקשורת החברתיות. חוסר האמון הזה הוא כר נרחב לכל הספקולציות והפייק ניוזים שרצים הערב והשכם ברשתות התקשורת. האדם הפשוט כבר לא יכול לדעת מה אמת ומה שקר, רבים כל כך לא מאמינים לאף אחד ולשום דבר. ויש את אלה שמאמינים בקונספירציות מסוג מסויים, ואחרים בקונספירציות מהסוג ההפוך לגמרי.

עד לפינוי בינוי של התקשורת העכשווית, טוב אם הציבור יתייחס לכל מה שמגיע אליו דרך אמצעי התקשורת בספקנות מסוימת. יתעמק במידע, יבדוק את המקור ממנו נלקח, את ההקשר, מה עומד מאחורי המידע ולא יקבל הכל כאמת מוחלטת.