פינוי דייר סרבן

דייר סרבן, בין אם מדובר בדייר בשכירות שאינו משלם את השכירות החודשית או בין אם מדובר בדייר בפרויקט שמיועד לפינוי בינוי ואינו מסכים לאשר את היתכנות הפרויקט זו תופעה מעצבנת ומתסכלת מאוד. עם זאת הרשויות החליטו להימנע מכל ניסיון של פינוי בכוח של דיירים או של הפעלת אמצעי לחץ בצורה כוחנית. אז מה כן ניתן לעשות?

במקרה של שוכר שאינו מוכן להתפנות יכול בעל הנכס להגיש תביעה לבית המשפט. אם התביעה היא במטרה לפנות את הדייר ניתן לעשות זאת במה שמכונה הליך מהיר. לעומת זאת אם בעל הנכס גם דורש תשלום עבור חובות כספיים או תביעת פיצויים, עליו להגיש תביעות אלה בהליך רגיל שאינו הליך מזורז. בכל מקרה כמו שנאמר לעיל, לא ניתן למנוע מהשוכר מלהיכנס אל הדירה בכוח או לפנות אותו בכוח או לנקוט בפעולות חד צדדיות כגון החלפת מנעולים וכדומה.

בפרויקטים של פינוי ובינוי ישנם דיירים שאינם מעוניינים בתהליך הארוך של 8-10 שנים של פינוי ובינוי מחדש, במיוחד אם מדובר בדיירים קשישים שלא יזכו לראות את הדירות החדשות ומעוניינים בעיקר בשקט הנפשי שלהם. בעבר היה נדרש רוב של 100% מהדיירים כדי לצאת לדרך עם פרויקטים מסוג זה אך מאז שונה החוק וכיום כבר ניתן להסתפק בהסכמה של 80% מהדיירים. מה שהחוק מאפשר בנוסף הוא לתבוע בתביעת נזיקין את הדיירים הסרבנים על האובדן הכספי של אי מימוש הפרויקט. מדובר בתביעה כבדה לרוב ולא נעימה בהיקף של מאות אלפי שקלים ולעיתים אף מיליוני שקלים שאמורה לעודד את הסרבנים, בהיעדר בעיות מיוחדות וקיצוניות, להסכים להתקדם בפרויקט מסוג זה. מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין להתחדשות עירונית שהוא לרוב גם עורך הדין של כלל הדיירים בפרויקט.

חשוב להבין שבכל זאת מדובר בפרויקט חשוב מצד אחד המאפשר לדיירים לשפר את איכות החיים שלהם, להעלות משמעותית את ערך הנכס שלהם ולאפשר הצטרפות דיירים נוספים לבניין. גם ברמה העירונית מדובר על שדרוג תשתיות, שיפור השטחים הציבוריים והגדלת הקופה הציבורית מתשלומי ארנונה. עם זאת לפרויקט כזה יש חסרונות בולטים עבור הדיירים – גם הצורך לעבור דירה למספר שנים על כל המשתמע מכך וגם עלות האחזקה העתידית הגבוהה יותר הנדרשת לדירה חדשה וגדולה יותר, כמו גם עומס גדול יותר על התשתיות הסביבתיות ויתר צפיפות בבניין.  לכן לא ניתן להקל ראש בשיקולים והדיון באפשרויות חייב להיות עמוק ומשמעותי ולא לראות אך ורק את הפן הכלכלי הצר.