משמעות החיים

משמעות החיים – מושג מפוצץ! האם קיים בכלל מסתורין בחיים? כי על פניו זה נראה שהם בנויים בעיקר משגרה, סידורים, עבודה. לעיתים אירועים גדולים כמו שמחה של ילד שנולד, זוג שמתאהב, דברים יפים שמאירים  ונותנים הרגשה שאולי באמת יש משהו מיוחד, אל-זמני מאחורי כל הדברים, אבל לרוב הם נטמעים בהמולה הרגילה עד העונג הבא. רק ברגעים קשים, משברים וייסורים עולה מתוכנו השאלה שנשמעת יותר כזעקה – למה כל זה? מה זה החיים האלה לעזאזל?! 

אומרים שהטבע חכם ושלם. איך טבע כזה יברא יצור כל כך לא מסופק. טעות בייצור או שישנה תכלית שאנחנו מפספסים. למשל – איך בעולם החי יש כ"כ הרבה שימחה. הם הרי חיים במרדף הישרדות נצחי אבל כשרק נמצאים במרחבים טבעיים מרגישים משהו אחר, לגמרי שונה מהאווירה וההרגשה שיש במרחבים ה"אנושיים", בכלל בין אנשים. אם הטבע לא עושה טעויות אז החלל הפנימי שקיים בליבנו הוא לא סתמי ולא מקרי אלא אנחנו אמורים לחפש תשובות שכנראה קיימות. כעת, כשהקורונה בחיינו מוחקת את המוסכמות המוכרות של חיינו, נראה שהטבע כולו דוחף אותנו לשאול – מה הטעם בחיינו? כל מה שקורה בעולם לא מאפשר לנו יותר להסתתר. 

אולי צריך להתחיל עם הטבע עצמו. הטבע הוא לא רק פרחים ואבנים הוא כולל את כל הקיים והוא מערכת אחת גדולה, שלמה וסגורה שאותה אנחנו בכלל לא מבינים. התרגלנו לחשוב שאנחנו צופים מהצד, אולי אפילו השליטים פה על כולם אבל תסתכלו מסביב – אנחנו כמו זבובים קטנים, הרסניים אמנם, אבל לא שליטים כלל אלא חלק כמו כל שאר החלקים. ומה זה אומר שאנחנו חלק מהטבע? אין לנו בכלל הרגשה כזאת. לא של שותפות או אפילו איזה קשר רגשי עם כל הסובב אותנו, אם נודה על האמת, בקושי יש לנו קשר עם האנשים סביבנו. 

זוהי הבעיה. אנחנו קיימים ושייכים לאותה מערכת, אבל לא מבינים ולא מרגישים דבר. כל אחד מאיתנו לכוד בתוך בועה שבה הוא חי. מרגיש רק את עצמו ולכאורה את האנשים שאליהם הוא הכי קרוב וגם זה במידה, כי בשנים האחרונות, אפילו עם האנשים הקרובים אלינו באמת אי אפשר להסתדר, אי אפשר להתקרב לבבית בצורה כנה ואמיתית. 

משמעות החיים היא לאהוב. 

בטבע כל הרמות- דומם, צומח וחי – קשורות ומשרתות אחת את השני בהתחשבות ובנתינה. כשאנחנו, בני האדם, ננהג כמוהם, כשבמקום לנצל לטובתנו ולשלוט, נרצה לתת, להתחשב ולאהוב את כל רמות הטבע אבל בעיקר אחד מול השני, אנחנו נזכה לראות איך החיים נפתחים לפנינו, הטבע כולו.  נזכה להרגיש, דרך היחסים והקשרים האנושיים, רגשות חמים, מחשבות עמוקות וקיום מאושר שהיום אין לנו גישה אליהם.